نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تسلیشن چیست ؟

تسلیسشن در لغت به معنای موزاییک و در اینجا یکی از انواع رشته های هنر اوریگامی است ، هنر تای کاغذ که اساساً برگرفته از هنرهای دستی فرهنگ کشور ژاپن می باشد .

در هنر تسلیشن سطح کاغذ بصورت شبکه های مختلف هندسی تا شده و با الگوی تکرار یک شکل که مولکول نامیده میشود ایجاد میگردد .

تسلیشن اوریگامی کاربردهای بسیاری در علوم مختلف از جمله معماری و مهندسی و هندسه دارد و در دنیای کاغذی اوریگامی در قالب ایجاد یک اثر هنری پدیدار می گردد .

در این نوع از هنر اوریگامی اصالت کار یعنی عدم استفاده از چسب و قیچی رعایت میشود و کل اثر حاصل پیچش و بافت و تای هندسی یک کاغذ است که طبیعتاً در آثار بزرگ و با شبکه بندی ریز ، پیچیدگی و ظرافت اثر بیشتر خواهد بود .

هنری که از زمان مصر باستان وجود داشته ولی بیشتر توسط کارهای M. C. Esher گرافیست بزرگ قرن بیستم به دنیا معرفی شده است.

البته سبک تسلیشن در اوریگامی در واقع تحت تاثیر کاشی کاری های اسلامی-ایرانی شکل گرفته است.

تسلیشن ها به چند روش می توانند ساخته شوند. در روش کلاسیک فرم های منظم در یک شبکه مربع یا شش ضلعی در همه جهات تکرار می شوند. در این حالت لایه هایی از کاغذ بر روی هم تا می خورند که در انتها اگر نوری از پشت مدل تابانده شود جلوه زیبایی پیدا می کند

در حالت دیگر می توان این تکرارها را بدون چند لایه کردن کاغذ انجام داد. کاغذ در این روش حالت موج دار به خود می گیرد و تمام سطح آن در پایان کار قابل مشاهده است.

در روش دیگر این تکرارها با تغییر اندازه طرح انجام می شوند و همان تا بر روی خود در مقیاس کوچکتر زده می شود و تا جای ممکن این مقیاس کوچکتر و کوچکتر می شود. البته همیشه امکان ترکیب کردن این روش ها با هم نیز وجود دارد.

تسلیشن یک دنیای نامحدود است و هنوز هم سبک ها و آثار جدیدی در این دنیا در حال شکل گرفتن هستند و موارد اشاره شده در این مطلب تنها گوشه کوچکی از این دنیای وسیع است.

اگر مایل به آشنایی بیشتر با این دنیای زیبا و گسترده هستید پیشنهاد می شود حتما کارهای استادانی مانند Eric Gjerde، Joel Cooper و بزرگان دیگر را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *